Zakup mieszkania z rynku wtórnego bez PCC

Rząd Polski intensywnie pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi rynku mieszkaniowego. W ostatnim czasie pojawiło się wiele ważnych zmian i zapowiedzi. Minister Waldemar Buda ogłosił, że przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym, nie trzeba będzie płacić podatku PCC od czynności cywilnoprawnych. To dobra wiadomość dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie, ale nie chcą płacić dodatkowych kosztów związanych z podatkiem.

Kolejna zmiana dotyczy minimalnej powierzchni lokalu użytkowego, która ma wynosić 25 m kw. Ta decyzja ma pomóc w walce z patodeweloperką, czyli zjawiskiem, w którym deweloperzy sprzedają bardzo małe mieszkania po zawyżonych cenach.

Jednym z problemów rynku mieszkaniowego są także flipperzy i spekulanci, którzy sztucznie zawyżają ceny mieszkań. Rząd postanowił walczyć z tym zjawiskiem i już w 2024 roku ma ruszyć rządowy rejestr cen mieszkań, który będzie prezentował aktualne stawki nieruchomości w danej okolicy. To może przyczynić się do powstrzymania spekulantów i flipperów przed sztucznym zawyżaniem cen.

Z kolei z raportu Expandera i rentier.io wynika, że ceny wynajmu mieszkań w Polsce nadal rosną. Najem jest droższy we wszystkich 16 badanych miastach, a średni wzrost wynosi 24 procent. To oznacza, że osoby wynajmujące mieszkania będą musiały liczyć się z większymi kosztami.

Choć rząd wprowadza wiele zmian, to sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce wciąż jest trudna. Rekordowo duża liczba oddanych mieszkań w ostatnich miesiącach jest z pewnością pozytywnym sygnałem, jednak spadająca liczba wydawanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych inwestycji może skutkować mniejszą ofertą mieszkań w przyszłości. Mimo to, zmiany wprowadzane przez rząd są krokiem w dobrym kierunku i mają na celu poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce.